Meteo Kołobrzeg

Kto powoduje Globalne ocieplenie ?

Kto powoduje Globalne ocieplenie ?

Globalne ocieplenie. Kto powoduje Globalne ocieplenie ?

W radio, prasie, telewizji, internecie słyszymy bardzo często o topniejących lodowcach, ekstremalnych suszach czy rekordach temperatury. Mamy mieszane uczucia, różne poglądy na ten temat. Nie ma wątpliwości że temperatura globu rośnie. Tylko jaka jest tego przyczyna ?

Nasza Planeta ma ok.4,5 mld lat. Dla porównania człowiek rozumny( Homo sapiens) pojawia się dopiero ok. 200 tyś lat temu, w plejstocenie. W Karbonie, powiedzmy sobie uśredniając ponad 300 mln lat temu ze szczątków obumarłych roślin powstają pierwsze pokłady węgla kopalnego. Pod koniec XVIII i na początku XIX w. przychodzi moment rewolucji przemysłowej. Powoli zaczynamy wydobywać surowce energetyczne, powoli zaczynamy wykorzystywać to co zostało utworzone m.in. 300 mln lat temu, zaczynamy zmieniać świat. ”Energia paliw kopalnych pochodzi ze światła słonecznego, które dotarło do ziemi przed milionami lat i zostało związane w procesie fotosyntezy”- Archer „Globalne ocieplenie. Zrozumieć prognozę”. Rozpoczyna się początek przemysłu.

W skali geologicznej żyjemy krótko, ale czy potrafimy zmieniać nasz klimat ?

Na skutek spalania paliw kopalnych wprowadzamy do atmosfery gaz, który jest gazem cieplarnianym CO2. Wkrótce stężenie tego gazu wzrasta do wartości, których nigdy wcześniej człowiek nie doświadczył. Obecnie stężenie dwutlenku węgla w atmosferze przekracza 400 ppm. Wcześniej przez setki tysięcy lat stężenie wahało się do 180 do 300 ppm. Coś jest nie tak ?

Spadek lub wzrost stężenia dwutlenku węgla o 120 ppm trwał wcześniej powiedzmy sobie co najmniej te kilkadziesiąt tysięcy lat. Od rozpoczęcia rewolucji przemysłowej do teraz minęło ok.200 lat. Stężenie wzrosło o 120 ppm . Jak widać na zawartość dwutlenku węgla w atmosferze mamy jednak bardzo duży wpływ, szybszy wpływ.

Od rozpoczęcia rewolucji przemysłowej temperatura globu wzrosła o 1 st.C. To dużo czy mało. W skali klimatu globalnego jest to duża wartość. W czasie ostatniego maksimum glacjalnego( last glacial maximum), kiedy to Północna Polska przykryta była lodem średnia temperatura powietrza była o ok.5 st.C niższa niż obecnie. Od tego czasu temperatura znacznie wzrosła. W ciągu 20 tyś lat temperatura powietrza wzrosła o ok.4-5 st.C. 
W ciągu ostatnich 200 lat średnia temperatura powietrza wzrosła o ok. 1 st.C. Stężenie dwutlenku węgla od momentu rewolucji przemysłowej do teraz wzrosło o ok.120 ppm i dalej rośnie w coraz szybszym tempie już o ok.2 ppm rocznie. TO ŚWIADCZY O TYM JAK GWAŁTOWNE, DYNAMICZNE, SZYBKIE, STAJE SIĘ OCIEPLENIE.

Nasza planeta wiele razy miała do czynienia z ochłodzeniami czy ociepleniami klimatu. Do momentu rewolucji przemysłowej czynnikami zmian klimatycznych były wybuchy wulkanów, zmiany w aktywności słonecznej( wiek XVII, minimum Maundera https://pl.wikipedia.org/wiki/Minimum_Maundera), zmiany w nachyleniu osi ziemskiej względem ekliptyki itd. Teraz dochodzi jeszcze jeden czynnik, z którym Ziemia nigdy w historii nie miała do czynienia- antropogeniczna emisja CO2.

Moje pytania:

CZY MOŻE NAGLE SŁOŃCE ZACZYNA MOCNIEJ ŚWIECIĆ ?
TO CZYNNIKI NATURALNE RZEKOMO POWODUJĄ ZMIANY W CO2, to skąd zakwaszenia oceanów ? Odopwiedź znajdziecie tu:http://naukaoklimacie.pl/fakty-i-mity/mit-nie-ma-empirycznych-dowodow-na-antropogenicznosc-globalnego-ocieplenia-41 Nauka o Klimacie

POLITYKA

Powołamy się teraz trochę na politykę i gwiazdy polskiego showbiznesu. Ludzie bardzo inteligentni nie pojmują podstaw, nie są edukowani w kontekście globalnego ocieplenia. Nie będę wymieniał imion i nazwisk. Każdy kto jest zaciekawiony wejdzie w link.

Pewna Osoba twierdzi: „Cała ludzka emisja to jest mniej niż jeden wulkan a wulkanów na ziemi mamy kilka tysięcy.” Tymczasem wulkan wprowadza 1 % tego co wyemitują ludzie. Uważa, także że ocieplenie klimatu jest bardzo korzystne, będą rosnąć bujnie rośliny i będzie fajnie. Katastrofy naturalne, jest się z czego cieszyć, Nauka o klimacie: http://www.klimatycznabzduraroku.pl/12,wojciech-cejrowski-tysiace-wulkanow,67

” Dwutlenek węgla nie może być szkodliwy skoro spożywamy go w napojach gazowanych.”
Nauka o klimacie http://www.klimatycznabzduraroku.pl/zbigniew-ziobro-zapuszkowane-co2

„Nie ma globalnego ocieplenia, jest globalne oziębienie i potrwać ma ono jeszcze do końca dekady.”
Autor powołuje się na JEDNĄ mroźną zimę, anomalie mroźną zimę w Stanach Zjednoczonych. Klimat to nie jest jedna zima, by zbadać klimat potrzeba dużo więcej czasu np. 50 lat. Jedna śnieżna i mroźna zima o niczym nie świadczy. Poza tym jest to GLOBALNY trend wzrostowy temperatury. Prawdopodobieństwo mroźnej zimy będzie coraz mniejsze. 
http://www.klimatycznabzduraroku.pl/mariusz-max-kolonko-jest-zimno-

TWORZONE PO TO BY EDUKOWAĆ SPOŁECZEŃSTWO:

Nauka o klimacie mam nadzieję że nie obrazą się Państwo za podawanie przykładów z tej strony: naukaoklimacie.pl POLECAM !

„Dochodzenie w sprawie efektu cieplarnianego jest zakończone. Już dawno nie chodzi o dowody winy, lecz tylko o złagodzenie wymiaru kary”.(H. Grass, ekspert ONZ ds.meteorologii).

Źródło grafiki: https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Zmierzone_temperatury_globalne2.png?fbclid=IwAR2rWd-DGbv6sVvQvjRF6dEwyKi8CJZhfONym3vEgBAy9mTKc5-MYo-cOcQ

Close Menu